Ubezpieczenia i najem

Ubezpieczenia obejmują już niemalże każdą sferę naszego życia, a w najmie są nawet obowiązkowe – dla wynajmowanych nieruchomości. Po co ta obowiązkowość i co jeszcze można i warto ubezpieczać wynajmując mieszkanie? Przejrzyjmy.

 

Po pierwsze: nieruchomość. Ubezpieczenie samej nieruchomości, z trwałymi elementami wyposażenia, jest obowiązkiem właściciela zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów. Służy to przede wszystkim zabezpieczeniu roszczeń najemcy: jeśli pojawi się duża awaria, to są już zabezpieczone środki na jej usunięcie. Nie ma żadnej sankcji za brak takiego ubezpieczenia, nie ma też wymogu okazywania ubezpieczenia przy podpisywaniu umowy najmu. Samo ubezpieczenie przydaje się przy rzeczywiście dużych zniszczeniach, np. wybuch gazu, ale najczęściej jest „wzbogacone” o bardziej praktyczne elementy.

 

Po drugie: awarie i uszkodzenia. „Wężyki” w ubezpieczeniach to nie krzywy druk, ale ubezpieczenie od zalania na skutek pęknięcia elastycznych przewodów doprowadzających wodę do spłuczki, kranu, urządzeń AGD. Są już w większości polis, również w tych dla mieszkań na wynajem. Są też ubezpieczenia szkła w mieszkaniu, łącznie z np. blatami grzejnymi. Nowszą ofertą są ubezpieczenia od uszkodzeń dokonanych przez najemcę, a nie będących wyłącznie efektem przypadku. Opcji dodatkowych jest bardzo dużo, istotne jest jednak jeszcze coś.

 

Po trzecie: odpowiedzialność cywilna, obu stron. To ubezpieczenie nie dla nieruchomości, ale dla wynajmującego i dla najemcy – osobno. Jeśli cokolwiek w mieszkaniu było wykonane wadliwie i np. ucierpiały ruchomości najemcy uległy zniszczeniu, to wynajmujący będzie potrzebował pieniędzy na rekompensatę. Jeśli najemca zapomni zakręcić wodę lub wypadnie mu coś z okna i uszkodzi np. zaparkowany samochód, to koszty napraw będzie można pokryć z tego właśnie ubezpieczenia.

 

Ubezpieczenia to dużo ułatwień, a dla wynajmujących oferta wciąż się poszerza o coraz ciekawsze opcje: assistance prawne na wypadek sporu z najemcą, ubezpieczenie utraty zysku, jak przy nieruchomościach komercyjnych… Mieszkanicznik zaleca wykupienie dla siebie i swojej nieruchomości przynajmniej w podstawowym zakresie trzech wyżej wymienionych ubezpieczeń, ale też zalecenie najemcom ubezpieczenia OC, a nawet jego wykupienie. W awaryjnej sytuacji będzie to dla wszystkich duże ułatwienie.

M-P Piwnik
Brak komentarzy

Brak komentarzy