Przelewy – większe bezpieczeństwo najmu

Wzory dowodów osobistych zmieniają się coraz częściej, zaraz będą w smartfonach, podobnie jak aplikacje bankowe… Nie zawsze jesteśmy w stanie ocenić, czy to dowód osobisty, czy „materiał kolekcjonerski”, dlatego warto potwierdzić tożsamość najemcy w jeszcze inny sposób: np. sprawdzając dane nadawcy przelewu bankowego kaucji.

 

Większość Polaków ma już swoje konto bankowe, nie trzeba też chodzić do oddziału banku, żeby zlecić przelew i sprawdzić stan konta, warto więc wykorzystywać tę sytuację. Dla wynajmującego przyjmowanie wszelkich należności za mieszkanie w formie przelewów bankowych, a nie gotówki, ułatwia rozliczenia podatkowe i nawet w niektórych sytuacjach zwalnia z dodatkowych obowiązków prowadzenia dokumentacji. Dzięki aplikacjom bankowym na telefon nie jest już nawet problemem przelanie kaucji od razu po podpisaniu umowy – np. w sobotę po południu. Nie jest też konieczne comiesięczne odwiedzanie najemców, żeby odebrać czynsz, a na wizytacje nieruchomości możemy się umawiać bardziej elastycznie.

 

Poza wygodą, jaką dają przelewy, możemy też korzystać z systemów zabezpieczeń banków. Z reguły nawet przy wpłacie gotówki na wskazane konto trzeba wylegitymować się dowodem osobistym lub innym dokumentem, podobnie przy założeniu konta – tożsamość jest zawsze sprawdzana i potwierdzana. Dane z dowodu osobistego możemy też porównać z danymi nadawcy przelewu – jest tam nawet adres, którego w nowszych dowodach już nie znajdziemy. Czas dostarczania przelewów to mniej niż jeden dzień roboczy, a zawsze też można skorzystać z przelewów ekspresowych – zanim dokładnie spiszemy protokół zdawczo odbiorczy do umowy najmu, to kaucja już powinna dotrzeć na nasze konto.

 

Jeszcze jedna ciekawa opcja jest dostępna w niektórych systemach bankowości elektronicznej, ale i bezpośrednio na www.bik.pl. Samodzielnie i bezpłatnie (pod pewnymi warunkami) możemy pobrać raport BIK na swój temat. Jest to też jeden ze sposobów weryfikacji wiarygodności finansowej najemcy – możemy poprosić o pokazanie nam choćby tylko części punktowej, jeśli najemca nie zechce pokazać całości. Sami też sprawdzajmy regularnie nasz raport – w umowach najmu umieszczamy komplet danych, które mogą być wykorzystywane np. do wyłudzania pożyczek.

 

Korzystajmy z bardzo nowoczesnych i łatwych w obsłudze rozwiązań dostarczanych nam przez banki, również poprawiających bezpieczeństwo najmu. Dzięki przelewom obie strony mają dokumenty poświadczające przekazanie pieniędzy, a sama czynność jest do zrobienia praktycznie o każdej porze, byle był dostępny internet lub telefon.

M-P Piwnik
Brak komentarzy

Brak komentarzy