Pośrednik i zarządca – znajdź różnice

Dobrze jest korzystać z usług profesjonalistów przy wynajmowaniu swojego mieszkania, a jeśli jeszcze właściciel mieszka w innym mieście, to pomoc staje się niezbędna. Najłatwiej byłoby znaleźć pośrednika w obrocie nieruchomościami, ale jest też coraz więcej zarządców nieruchomości specjalizujących się w obsłudze najmu mieszkań, warto się przyjrzeć zakresowi usług tych specjalistów.

 

Jeżeli korzystamy z usług pośrednika, to są one przede wszystkim nastawione na efekt: skojarzenie stron umowy najmu i podpisanie odpowiednich dokumentów, łącznie z profesjonalnym protokołem zdawczo odbiorczym. Standardowa umowa z pośrednikiem, również na wyłączność, to zdefiniowanie wynagrodzenia właśnie za określony efekt. Z reguły nawet klienci nie pytają, jakie konkretnie czynności będa wykonane, gdzie będą ogłoszenia, jak sprawdzany jest potencjalny najemca. Dobrze jest jednak o tych detalach porozmawiać, żeby usługa była dla nas zadowalająca. Rola pośrednika kończy się – zgodnie z umową – po opłaceniu jego usług. Możemy się umówić, że będziemy znów korzystać z pośrednictwa w najmie, ale jeśli chcemy, aby odebrał mieszkanie od najemcy na koniec najmu, może to być znów osobna usługa.

 

Zarządca nieruchomości to zupełnie inny charakter działalności. Tutaj ważna jest systematyczność, regularność, ciągłe dbanie o nieruchomość i klienta – również nieruchomość w najmie. Efektem przy umowie o zarządzanie powinno być mało pustostanów, brak opóźnień w płatnościach, możliwie najmniejsze zniszczenia i nakłady na remonty, czyli dobry wynik finansowy i stan nieruchomości. Zarządca pobiera opłaty za swoje usługi regularnie, raczej nie wymaga dodatkowych opłat za poszukiwanie najemcy – ale tu przydadzą się umiejętności pośrednika. Zakres obowiązków i odpowiedzialności zarządcy powinien być dokładnie opisany w umowie o zarządzanie, często wymaga też upoważnienia notarialnego do reprezentowania właściciela w określonych sytuacjach, np. podpisywanie umów najmu, reprezentowanie wobec wspólnoty. Zarządzanie najmem jest zdecydowanie usługą długoterminową.

 

Co jest tańsze lub wygodniejsze? To bardzo zależy od naszych potrzeb i preferencji. Osoby mieszkające na stałe w innych miastach niż ich mieszkania na wynajem docenią wyręczanie ich w całym procesie najmu i w dbałości o nieruchomość. Właściciele lubiący mieć wszystko pod kontrolą chętniej pewnie skorzystają z usług pośrednika, szczególnie jeśli będą mogli liczyć na regularne wsparcie, również w sytuacjach kryzysowych. Dobrze porównać koszty na przykładzie dotychczasowych „zdarzeń” w naszych nieruchomościach: jak często zmieniają się najemcy, czy potrzebujemy profesjonalnych porad i usług, i w końcu czy wolimy regularne opłaty od tych uzależnionych od sytuacji.

 

Bez względu na wybór i preferencje: dobra umowa i jasno określone oczekiwania właściciela zawsze ułatwiają współpracę, czy jest to pośrednictwo, czy zarządzanie. Jeśli już znajdziemy dobrego specjalistę, to nazwa umowy i rozliczenia są do uzgodnienia i negocjacji.

M-P Piwnik
Brak komentarzy

Brak komentarzy